ציוד צלילה חופשית

Comments 0 by in צלילה
11 באפריל 2012

צלילה חופשית עם בן זוגציוד צלילה המותאם במיוחד לצרכי הצולל החופשי  הוא קריטי ועושה את ההבדל ביכולת הצלילה של הצולל, על הצולל החופשי להתאים את הציוד לאופי הצלילה, סגנון הצלילה ומטרת הצלילה, במהלך קורס צלילה חופשית החניכים לומדים כיצד לבחור ולהתאים את ציוד הצלילה שלהם לעומק, סגנון ומטרות הצלילה.

סנפירים לצלילה חופשית – סנפירים לצלילה חופשית ארוכים וקשים יותר מסנפירים לצלילת מיכלים או סנפירי שנירקול. סנפירים תוכננו כך כדי לאפשר לצולל לייצר דחף תוך בזבוז של מינימום אנרגייה ולהשיג מקסימום כח דחיפה. סנפירי צלילה חופשית עשויים מפלסטיק, פיברגלאס או קרבון. לסנפירים יש רמות קשיחות שונות אשר מותאמת לצולל בעיקר לפי הפרופורציה ומימדי גופו של הצולל החופשי, צוללים גבוהים יעדיפו סנפירים רכים יותר בעוד צוללים נמוכים יעדיפו רמת קשיחות גבוהה יותר של הסנפירים.

מסיכה – מטרת המסיכה היא לאפשר לצולל לראות טוב יותר מתחת למים, מסיכה לצלילה חופשית חייבת להיות חלל אויר אחד שיאפשר לצולל לבצע השוואת לחצים בחלל המסיכה במהלך ההעמקה. מסיכות לצלילה חופשית מתוכננות להיות בעלות נפח אוויר נמוך ככל האפשר כדי לחסוך באוויר במהלך השוואת לחצים.

שנורקל לצלילה חופשית – השנורקל הוא צינור המאפשר לצולל לנשום כאשר ראשו נמצא מתחת לפני המים, לרוב צוללים מחברים את השנורקל למסיכה באמצעות תופסן או מתחת לרצועת הראש של המסיכה, ישנם צוללים המעדיפים להחזיק אותו ביד במהלך הצלילה כדי למזער את ההתנגדות  של המים. שנורקל לצלילה חופשית חשוב שיהיה גמיש ויצור התנגדות מינימלית מתחת לפני המים ויהיה מספיק רחב כדי ששאיפת האוויר תתבצע במינימום מאמץ.  ישנם דגמי שנורקלים שיש להם וסת המאפשר הוצאת מים שנכנסו לשנורקל ללא מאמץ.

חליפת צלילה חופשית – חליפות צלילה חופשית מטרתן לשמור על חום הגוף ולהגן על עור הצולל מפני קרני השמש וצריבות של מדוזות מתחת למים. חליפות צלילה חופשית שונות מחליפות סקובה  בכך שהן עשויות מניאופרן מסוג אופן – סל, שהוא חומר שאינו סופג מים ויוצר שכבת בידוד המסייעת לצולל לשמור על חום גופו, מאחר והצולל החופשי מנסה להיות במינימום תנועה ומאמץ במהלך הצלילות וההכנות לצלילות יש חשיבות גבוהה מאד להתאמת החליפת צלילה לגופו של הצולל וטמפרטורת המים, צוללים רבים מחזיקים 2 או 3 חליפות שונות בעובי שונה לטמפרטורות מים שונות.

משקולות לצלילה חופשית – על הצולל החופשי לשאת על גופו משקולות בכדי לאזן את הציפה של חליפת הצלילה. כמות המשקולות שצולל נושא עימו נקבעת בהתאם לעובי החליפה ולעומק המטרה של הצלילה. צוללים חופשיים לרוב נושאים את המשקולות על חגורת משקולות ולעתים מחלקים חלק מהמשקל בין החגורה לוסט. בבחירת חגורת משקולות ווסט חשוב להקפיד על מנגנון שחרור מהיר שיאפשר לנתק את המשקולות מהגוף במקרה של מצוקה. כמו כן חגורות לצלילה חופשית צריכות להיות מגומי כך שניתן יהיה להדקם על גוף הצולל ולא יזוזו או יסתובבו סביב גופו בזמן הצלילה.

גרבי צלילה חופשית – לגרבי צלילה שתי מטרות עיקריות – שמירה על חום כף הרגל ושיפור הנוחות בלבישת סנפירים, מומלץ להשתמש בגרבי אופן-סל אשר יוצרות בידוד של כף הרגל כמו החליפה.

כפפות צלילה חופשית – כמו גרביים חשוב מאד להשתמש בכפפות גם בכדי לשמור על חום הגוף ולהגן על הידיים מפניי שריטות או חבלות שיכולות להתרחש במגע עם סלעים בקרקעית הים. לעוסקים בדייג בצלילה חופשית יש חשיבות נוספת כדי להגן על האצבעות מפני קוצים של דגים וחבלות שיכולות להגרם בזמן דריכה של רובה גומיות.

רבות נכתב ונאמר על בחירת ציוד צלילה חופשית, אני ממליץ לקורא את הסקירה שכתב אנדריי אהרונוב, מדריך צלילה ואחד הצוללים החופשיים הותיקים בישראל על בחירת ציוד צלילה חופשית והתאמתו, מאמר איכותי וחשוב שנכתב על ידי אחד הצוללים המנוסים בישראל אודות בחירת ציוד צלילה חופשית לצוללים בישראל.

Tags:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *